Egyre több kutatás foglalkozik a jóga egészségre gyakorolt hatásaival: kiderült, hogy nemcsak a fizikai fájdalomra hat jótékonyan a rendszeres jógázás, hanem a lelkünket is gyógyítja: még akkor is javítja a hangulatunkat, ha “csak” testmozgásként tekintünk rá, és a jóga spirituális részével nem foglalkozunk.
A jóga az egyik leggyakrabban javasolt mozgásforma a depresszióval és szorongással küzdőknek, mert kapcsolatot teremt a test és a szellem között, és nagyobb testtudatot ad. Milyen más jótékony hatása van?
Amerikai veteránokkal végzett, 9 hetes kísérlet során megállapították, hogy a jógázás még akkor is jó hatással van az agyműködésre, ha a jógázó alanyok fizikai állapotában nem következik be változás. Ugyanakkor a jóga a stresszt is csökkenti, és kiegyensúlyozóan hat a hormonrendszerre is, elsősorban a kortizol nevű stresszhormon szintjét csökkenti, ezzel is hozzájárulva a depresszió elleni küzdelemhez.
A bipoláris zavarral küzdőknek is segíthet a jóga: egy kísérlet szerint a jógázás növelte a pozitív érzelmeket, csökkentette a szorongás és aggodalmaskodást, a betegek jobban tudtak koncentrálni és elfogadóbbak lettek saját magukkal.
Más gyakorlatokkal összehasonlítva a jógázás hatékonyabban csökkenti a fáradékonyságot, az önbizalmat és az önbecsülést pedig növeli, a jóga és a súlyzós edzés hasonló hatással vannak a depressziós tünetekre, a súlyzós edzés pedig a testképet javította.
A szakemberek szerint ez bizonyítja, hogy a “teljes” hatás eléréséhez, vagyis ahhoz, hogy az életünk minden területén előnyünkre változhassunk, a jógát érdemes valamilyen más mozgásformával kombinálni (ezzel a fejlődésünk is látványosabb lesz, hiszen mindig más izomcsoportokat mozgatunk meg, és az is kevésbé veszélyeztet, hogy hamar megunjuk a mozgást.
Különösen előnyös lehet a jóga a stresszkezelésben, ezt is több kutatás tanulmányozta. A jógázás éppen ezért nagyon ajánlott a gyerekeknek és a fiataloknak, akiknek sokféle elvárással kell szembenézniük, rengeteg különböző, nehezen feldolgozható impulzus éri őket, emellett pedig még nincsenek megfelelő eszközeik arra, hogy a stresszt kezelni tudják.
A jóga azokban az esetekben is segítségünkre lehet, amikor tudjuk, hogy stresszes, feszült időszaknak nézünk elébe: egy vizsgálat során lombikprogramra készülő nőket tanítottak jógázni, és azt tapasztalták, hogy a mozgás hatására a jógázó hölgyek sokkal nyugodtabban néztek szembe az orvosi vizsgálatokkal és beavatkozásokkal.