A nyíregyházi Inspi-Ráció Egyesület Egészség-Tudat című interaktív kiállítása az egészséges életmóddal szeretné megismertetni a kárpátaljai fiatalokat. A beregszászi főiskola Gross Arnold termében február 10-én 8.00 és 16.00 óra között, február 11-én pedig 8.00-tól 13.00 óráig várják az érdeklődőket. Az egyesület két szakértőjét kérdeztük az eseményről.
Botos István Csaba érdeklődésünkre elmondta, hogy a kiállításban az egészséget a fizikai, érzelmi és mentális szféra háromszögében mutatják be. A tablók hangsúlyozzák az alvás és pihenés fontosságát, a megfelelő folyadékfogyasztást, az egészséges táplálkozást, melyen belül nemcsak annak hatására térnek ki, hogy mit eszünk meg, hanem hogy milyen műsorokat nézünk, miket olvasunk, vagyis hogy szellemileg mivel tápláljuk magunkat, milyen érzelmeknek engedünk teret az életünkben.
– A kiállítás egyik része a dohányzással kapcsolatos ismeretekről szól. Különböző dohányzási betegségeket mutatunk be, illetve egészséges és dohányos tüdő modelljét hasonlítjuk össze. Információkat adunk a rá- és leszokásról, illetve a dohányzás egyik kiváltó okáról, a stresszről s annak kezeléséről is jó tanácsokkal szolgálunk.Foglalkozunk a testtartással is, hiszen sokszor nem gondolunk arra, hogy ez mennyire határozza meg a közérzetünket, az életminőségünket. A pszichoszomatikus betegségekről szóló szótárunkban az érdeklődők elolvashatják, mi mivel állhat összefüggésben. Van egy szelfi-pontunk, ahol szintén dohányzáshoz kapcsolódó megbetegedéseket, száj- és fogbántalmakat, illetve szürke hályogos szemet ábrázoló képekkel lehet fotókat készíteni. Van egy akadálypályánk, amit ún. „részeg-szemüveggel” lehet kipróbálni. Ez bemutatja, hogyan változik meg az érzékelésünk a különböző tudatmódosító szerek hatására, mint amilyen az alkohol vagy a drog – mondta Botos István Csaba.
A Fenntartható fejlődés nevet viselő tíz roll upból (rolószerűen kihúzható reklámhordozó eszköz – a szerk.) álló részről Inántsy Pap Sándor elárulta, hogy ezzel főleg a fiatalok figyelmét szeretnék felhívni arra, hogy mindannyian felelősek vagyunk a világért, melyben élünk.
– Az egyén saját felelősségét szeretnénk hangsúlyozni, mert hajlamosak vagyunk hibáztatni az államot, a szüleinket, tanárainkat azért, ahogyan és amilyen helyzetben élünk. Csak a végén jutunk el oda, hogy keressük a saját felelősségünket a történetben – mondta. – Azt szeretnénk elérni, hogy mindenki gondolja át, vajon ki tehet arról, hogy ma az okostelefon miatt gyakorlatilag belelép a gödörbe az utcán a fiatal, ki tehet arról, hogy megüresednek a párkapcsolatok, átalakulnak a családban a viszonyok. A prezentációfolyam lehetőséget ad annak mérlegelésére, hogy miben vagyok én hibás, hol tudok lépni annak érdekében, hogy a körülményeim jobbak, javíthatóak legyenek. A tárlat tulajdonképpen egy kiállított powerpoint előadás. Ha a fiatalok részt vesznek benne, elolvassák a szövegeinket, rendelkezésükre állunk, szívesen válaszolunk minden kérdésükre.
Kárpátalja.ma