Egy friss tanulmány szerint az ételek elkészítési módja hatással lehet arra, hogy milyen eséllyel lesz 2-es típusú diabéteszünk.
A főzés és a párolás biztonságosnak számít, míg a grillezés vagy a sütés úgynevezett glikációs végtermékeket (angol rövidítéssel AGE-ket) szabadít fel, amelyek károsak az egészségre.
Ugyanis a magas AGE összefüggésbe hozható az inzulinrezisztanciával, a test sejtjeinek stressz-szintjével és gyulladásával. Ezek pedig a diabétesz előfutárai lehetnek. Mint tudjuk, az inzulin az a hormon, ami segít a vérben lévő cukornak a sejtekbe jutnia, hogy energiát szolgáltasson nekik. Ha valakinek nem termel a szervezete inzulint, vagy inzulinrezisztens, akkor túl sok cukor marad a vérben, ez pedig komoly veszélyt jelent a szívre, a szemre, a vesére és más fontos szervekre is.
Dr. Jaime Uribarri, az Icahn School of Medicine at Mount Sinai professzora szerint, ha a 2-es típusú diabéteszesek kevés AEG-et tartalmazó ételeket esznek, szervezetükben csökken a gyulladás mértéke.
Ennek megállapítására 50 év feletti emberekkel végezték el kísérletüket, akiket két csoportba osztottak. A résztvevők az alábbi rizikófaktorokból legalább kettővel rendelkeztek: nagy derékbőség, magas vérnyomás, alacsony HDL (jó) koleszterinszint, magas trigliceridszám, megemelkedett vércukorszint.
Az egyik csoport kifejezetten alacsony AGE-jű ételeket evett, például rántotta helyett főtt tojást, grillezett helyett párolt csirkét vagy sült hús helyett inkább valamilyen ragut. A másik csoport a hagyományosabb, nyugati típusú étrendet követte. A diéta összeállításában dietetikus volt segítségükre.
A hónapokig tartó kísérlet során az alacsony AGE csoport egyre jobb értékeket hozott a különböző gyulladások és egyéb belgyógyászati panaszok tekintetében, sőt fogyásról, illetve az inzulinrezisztencia mértékének csökkenéséről is beszámoltak.
Természetesen a kutatók felhívják a figyelmet, hogy a kísérletet nagyobb csoporttal is meg kellene ismételni, és további kutatásokra is szükség lesz, mindenesetre nagyon úgy néz ki, hogy a járványszerűen terjedő diabétesz csökkenthető, ha megfelelően készítjük el az ételeket. Arról sem szabad elfeledkezni, mondta Uribarri, hogy egyes ételeknek eleve magas az AEG-szintje, függetlenül az elkészítési módtól, tehát arra is oda kell figyelni, mi az amit eszünk, nem csak arra, hogyan főzzük meg.