A birsalma kevesek kedvence, pedig ízletes desszert készíthető belőle, és emésztésünket is segíti. Nézzük, milyen más jótékony hatásokkal rendelkezik még?
A birsalma a rózsafélék családjába tartozik, a Kaukázus környékén őshonos. Világszerte 40-50 birsfajtát is termesztenek, Magyarországon 10-15 fajta található meg.
Segíti az emésztést, méregtelenítést
Gazdag pektinben, mely csökkenti a bélgyulladást, valamint szabályozza a vércukor- és koleszterinszintet, és lassítja annak felszívódását. Kevés cukrot tartalmaz. Nyákoldó hatású, természetes pektinekben gazdag.
Sárga színének köszönhetően elősegíti az emésztést, a szervezet méregtelenítését, erősíti az immunrendszert. Ha a téli időszakban fáradtak vagy lehangoltak vagyunk, a sárga szín segít felfrissülni. A népi gyógyászatban magjait köhögés csillapításra is használják. Krémje aranyér ellen hatásos. Ezen kívül kiváló A-, B1-, B2-, B3- és E-vitamin-forrás, és gazdag ásványi anyagokban (réz, vas, kálium, foszfor) is.
A legfinomabb almabor
A birsalma kissé savanykás, fanyar ízű gyümölcs, leggyakrabban főzve, kompótként vagy birsalmasajtba téve fogyasztjuk. Egyesek szerint a legfinomabb almabor készíthető belőle, de a birspálinka is kedvelt az ínyencek körében. Érdemes azonban időnként nyersen is falatozni belőle, hiszen igazi C-vitamin-raktár.
A sült birsalma igazán finom téli csemege, hiszen aromája sülve sokkal jobban érvényesül, mint főzve. Sült szárnyasok mellé köretként kínálva is ízletes. Gabonakásákhoz adva ízletes desszerteket készíthetünk belőle.